WIF

Beskyttelsesrum i Danmark

Der er 3.680.747 pladser i beskyttelsesrum i Danmark fordelt på landets 98 kommuner. Her kan du se, hvor mange sikringsrum, betondækningsgrave og offentlige beskyttelsesrum der er i din kommune.

Opgørelse pr. 19. juni 2024 fra Beredskabsstyrelsen og Vurderingsstyrelsen.

Pladser fordelt på typer af beskyttelsesrum

Sikringsrum

3.437.760

Beskyttelsesrum i kældre under boliger, virksomheder og institutioner. Det er bygningens ejer, der har ansvaret for sikringsrummet, og pladserne er primært til dem, der bor eller arbejder i bygningen.

Betondækningsgrave

113.018

Kommunale beskyttelsesrum af beton, der typisk er gravet ned i parker og grønne områder. De er beregnet til personer, der opholder sig i området og ikke har adgang til et sikringsrum.

Øvrige offentlige beskyttelsesrum

57.442

Kommunale beskyttelsesrum, ofte i kældre under offentlige bygninger, til borgere der befinder sig på gader og pladser, når der gives varsel.

Supplerende rum til beskyttelse

72.527

Andre rum, som kan give en vis beskyttelse og indgår i kommunens samlede kapacitet ud over de egentlige beskyttelsesrum.

De 10 kommuner med flest pladser i beskyttelsesrum

  1. Københavns Kommune – 455.131 pladser
  2. Aarhus Kommune – 278.901 pladser
  3. Odense Kommune – 186.676 pladser
  4. Gladsaxe Kommune – 109.277 pladser
  5. Esbjerg Kommune – 108.518 pladser
  6. Ballerup Kommune – 98.205 pladser
  7. Aalborg Kommune – 90.976 pladser
  8. Randers Kommune – 87.413 pladser
  9. Frederiksberg Kommune – 80.807 pladser
  10. Kolding Kommune – 76.613 pladser

Beskyttelsesrum i alle kommuner

Klik på en kolonneoverskrift for at sortere.

Antal pladser i beskyttelsesrum pr. kommune pr. 19. juni 2024
Albertslund43.8631000043.963
Allerød14.33700014.337
Assens9.9204001171.67712.114
Ballerup98.0551500098.205
Billund16.45300016.453
Bornholm17.114750425018.289
Brøndby61.0842500061.334
Brønderslev16.2916506.1981.54624.685
Dragør2.661300002.961
Egedal6.761038007.141
Esbjerg97.5383.8007.1800108.518
Fanø611400001.011
Favrskov7.241002.4609.701
Faxe14.8811500015.031
Fredensborg15.8921500016.042
Fredericia39.7402.60007.56049.900
Frederiksberg70.8878.0501.67020080.807
Frederikshavn30.5791.0600031.639
Frederikssund16.28900016.289
Furesø16.8591000016.959
Faaborg-Midtfyn3.878025004.128
Gentofte42.9204.8501.370049.140
Gladsaxe78.17975045029.898109.277
Glostrup36.8414000037.241
Greve12.16200012.162
Gribskov4.096300004.396
Guldborgsund28.0431.1000029.143
Haderslev29.5407507785031.118
Halsnæs5.981150006.131
Hedensted10.12400010.124
Helsingør51.6402.3501.5401.63057.160
Herlev35.517100501.06736.734
Herning60.47600060.476
Hillerød34.4425000034.942
Hjørring29.3885001.174031.062
Holbæk27.090030030027.690
Holstebro34.5772000034.777
Horsens51.6381.65001.59454.882
Hvidovre62.30860600062.968
Høje-Taastrup72.89300072.893
Hørsholm22.0050054022.545
Ikast-Brande20.02200020.022
Ishøj20.27200020.272
Jammerbugt9.2160009.216
Kalundborg16.46100016.461
Kerteminde8.2350008.235
Kolding74.6631.000095076.613
Københavns410.60132.45012.0800455.131
Køge24.6651.2000025.865
Langeland3.900200004.100
Lejre4.38602.6185877.591
Lemvig6.8841501.3754.15212.561
Lolland10.18500010.185
Lyngby-Taarbæk66.07007.662073.732
Læsø00000
Mariagerfjord18.72400018.724
Middelfart15.3250150015.475
Morsø8.843250009.093
Norddjurs8.0910008.091
Nordfyns4.307138004.445
Nyborg12.3459000013.245
Næstved45.4551.45030018047.385
Odder15.1653500015.515
Odense179.9844.2802.4120186.676
Odsherred2.1140002.114
Randers71.5752.130013.70887.413
Rebild6.4880006.488
Ringkøbing-Skjern8.29020026008.750
Ringsted11.2276000011.827
Roskilde71.1291.3500072.479
Rudersdal58.4694000058.869
Rødovre56.1538000056.953
Samsø700000700
Silkeborg40.1109500041.060
Skanderborg17.3083000017.608
Skive23.7222500023.972
Slagelse46.6892.000034049.029
Solrød5.1020005.102
Sorø3.692550004.242
Stevns1.717250001.967
Struer7.3530007.353
Svendborg27.9160750028.666
Syddjurs5.3900005.390
Sønderborg43.9962000044.196
Thisted24.1417500024.891
Tønder13.2962000013.496
Tårnby50.353300160050.813
Vallensbæk9.32750009.377
Varde8.709350009.059
Vejen14.75500014.755
Vejle63.1711.700100064.971
Vesthimmerland9.3670009.367
Viborg49.360400157049.917
Vordingborg9.628300009.928
Ærø1.555400001.955
Aabenraa24.072300790025.162
Aalborg80.3084.7501.8804.03890.976
Aarhus255.98518.6004.26650278.901
Hele Danmark3.437.760113.01857.44272.5273.680.747

Om data

Tallene stammer fra Beredskabsstyrelsen og Vurderingsstyrelsens opgørelse over beskyttelsesrum pr. 19. juni 2024, som er oversendt til Folketingets Forsvarsudvalg. Sikringsrum er opgjort ud fra Vurderingsstyrelsens registrering af bygninger, mens betondækningsgrave, øvrige offentlige beskyttelsesrum og supplerende rum er indberettet af kommunerne.

  • Tallene er antal pladser, ikke antal rum, og de viser ikke, hvor de enkelte beskyttelsesrum ligger.
  • Opgørelsen er et øjebliksbillede pr. 19. juni 2024. Rum kan siden være nedlagt, ombygget eller etableret.
  • En registreret plads betyder ikke nødvendigvis, at rummet er klar til brug i dag. Mange sikringsrum bruges til fx kælderrum og skal klargøres af ejeren, hvis myndighederne beder om det.
  • Sikringsrum er primært til dem, der bor eller arbejder i bygningen. Offentlige beskyttelsesrum og betondækningsgrave er til personer, der opholder sig i området.

Vil du finde et konkret beskyttelsesrum nær dig, kan findbeskyttelsesrum.dk vise kendte rum på et kort. Spørg desuden din udlejer, boligforening eller ejerforening om sikringsrum i ejendommen, og din kommune om offentlige beskyttelsesrum.

Ofte stillede spørgsmål om beskyttelsesrum

Hvor mange beskyttelsesrum er der i Danmark?

Ifølge myndighedernes opgørelse pr. 19. juni 2024 er der 3.680.747 pladser i beskyttelsesrum i Danmark. Heraf er 3.437.760 pladser i sikringsrum, 113.018 i betondækningsgrave, 57.442 i øvrige offentlige beskyttelsesrum og 72.527 i supplerende rum til beskyttelse.

Er der plads til alle i beskyttelsesrummene?

Nej. Med ca. 3,7 millioner pladser og knap 6 millioner indbyggere er der ikke plads til alle. Antallet af pladser varierer også meget fra kommune til kommune. Derfor er det vigtigt, at din husstand selv har et beredskabslager med vand, mad og medicin.

Hvad er forskellen på et sikringsrum og et offentligt beskyttelsesrum?

Et sikringsrum ligger typisk i kælderen under en boligejendom, en virksomhed eller en institution, og det er bygningens ejer, der har ansvaret for det. Offentlige beskyttelsesrum og betondækningsgrave er kommunale og beregnet til borgere, der befinder sig på gader og pladser og ikke har adgang til et sikringsrum.

Hvordan finder jeg det nærmeste beskyttelsesrum?

Bor du i en ejendom med sikringsrum, kan din udlejer, boligforening eller ejerforening oplyse, hvor det er. Oplysninger om offentlige beskyttelsesrum og betondækningsgrave får du hos din kommune eller det lokale beredskab.

Hvad kan jeg selv gøre for at være forberedt?

Myndighederne anbefaler, at alle husstande kan klare sig selv i mindst 3 døgn med blandt andet drikkevand, holdbar mad, medicin og en batteridrevet radio. Med WIF kan du registrere dit beredskabslager, se hvor mange dage det rækker til din husstand og få besked, før varerne udløber.

Er din husstand klar, hvis krisen rammer?

Hold styr på vand, mad og medicin i dit beredskabslager, se hvor mange dage det rækker, og få påmindelser før varerne udløber.

Kom i gang gratis

Kilde: Beredskabsstyrelsen og Vurderingsstyrelsen, Opgørelse over beskyttelsesrum pr. 19. juni 2024. Forsvarsudvalget 2023-24, FOU Alm.del – Bilag 205.